TEMEL İLKYARDIM EĞİTİMİ;

 

  • Çok tehlikeli iş yerlerinde her 10 çalışana kadar 1
  • Tehlikeli işyerlerinde her 15 çalışana kadar 1
  • Az tehlikeli işyerlerinde ise her 20 çalışan için 1 “Temel İlkyardım Eğitimi” sertifikası almış “İlkyardımcının bulundurulması zorunludur.”

 

.

İlkyardım Eğitimi Kaç Gün sürmektedir?

Temel ilkyardım Eğitimi ( ilk defa ilkyardım eğitimi alanlar) : 16 saat (2 Gün)

Yenileme İlkyardım Eğitimi (3 yıl içinde ilkyardım eğitimi alanlar): 8 saat (1 Gün)

 

İlkyardımcı Belgemi Ne zaman Yenilemem Gerekir ?

İlkyardımcı belgeniz 3 yıl geçerlidir. 3 yıl içerisinde herhangi bir ilkyardım eğitim merkezine başvurarak yenileme işlemini yapabilirsiniz. İlkyardım yenileme eğitimleri 8 saat olarak düzenlenir. Yenileme eğitimleri sonunda İl Sağlık Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu sınava girmenize gerek yoktur. İlkyardımcı belgeniz 3 yıl daha geçerli olur.

 

İlkyardım Eğitimi Nasıl Alabilirim ?

 

İlkyardım eğitimleri en az 5 en fazla 20 kişilik gruplar halinde düzenlenmektedir. 5 ve üzeri katılımcı sağlandığında firmanızın eğitim salonunda eğitim düzenlenebilmektedir. 5 kişiden az olan katılımlarda açılan herhangi bir gruba dahil olabilirsiniz. Firmaların talebi doğrultusunda firmanın eğitim salonunda veya Orion Akademi eğitim salonunda  hafta içi veya hafta sonu düzenlenmektedir.

Eğitim Sonunda Sınav Düzenlenmekte midir?

Eğitim programı sonunda katılımcılar İl Sağlık Müdürlüğünce  belirlenmiş sınav merkezlerinde teorik ve pratik sınava tabii tutulurlar. Yazılı ve Uygulamalı Sınavlar için geçme notu 85 ve üzeridir.

 

İlkyardım Eğitimi Sadece Teorik Olarak mı Anlatılır ?

Hayır. İlkyardım eğitimleri teorik eğitimin ardından uygulamalı olarak düzenlenir. Her katılımcı Yetişkin, çocuk ve bebek maketlerinde Temel yaşam desteği uygulamasını yapmaktadır. Ayrıca Tam tıkanmada uygulanan karına bası (Heimlich manevrası), koma pozisyonu, şok pozisyonu, kanama durdurma yöntemleri, kırıkların sabitlenmesi, Hasta-Yaralı taşıma teknikleri vb konularda uygulama yapılmaktadır.

 

 

İLKYARDIM NEDİR ?

Herhangi bir kaza yada yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

 

İlk Yardımcı:

İlk yardımın tanımında belirtilen amaç doğrultusunda, hasta ya da yaralıya tıbbi araç-gereç aranmaksızın mevcut araç-gereçlerle, sağlık ekibi gelinceye kadar, ilaçsız uygulamaları yapan, en az Temel İlk Yardım Eğitimine katılıp “İlkyardımcı Sertifikası” almış kişidir.

 

İlk Yardımın Öncelikli Amaçları

Yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamak,

Hasta ya da yaralının durumunun kötüleşmesini engellemek,

İyileştirmeyi kolaylaştırmaktır.

İlkyardım Eğitim İçeriği

 

Genel ilkyardım bilgileri

Hasta / Yaralının ve olay yerinin değerlendirilmesi,

Temel yaşam desteği,

Kanamalarda ilkyardım,

Yaralanmalarda ilkyardım,

Yanık, donma, sıcak çarpmasında ilkyardım,

Kırık, çıkık ve burkulmalarda ilkyardım,

Bilinç bozukluklarında ilkyardım,

Zehirlenmelerde ilkyardım, Hayvan ısırmalarında ilkyardım,

Göz, kulak ve buruna yabancı cisim kaçmasında ilkyardım,

Boğulmalarda ilkyardım,

Hasta / Yaralı taşıma teknikleri.

Ara